• Plague at the Golden Gate

  • Flood in the Desert

  • Polar Bear

  • Benjamin Franklin

  • The Northman

    ★★★

  • Ambulance

    ★★

  • Apollo 10½: A Space Age Childhood

    ★★★½

  • Everything Everywhere All at Once

  • The Batman

    ★★★½

  • Turning Red

    ★★★½

  • Kimi

    ★★★★

  • Death on the Nile

  • Moonfall

    ★★

  • You’ve Never Been Completely Honest

  • The Super Bob Einstein Movie

  • The Matrix Resurrections

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★

  • Don't Look Up

  • Being the Ricardos

  • Nightmare Alley

    ★★½

  • West Side Story

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • The Beatles: Get Back

  • House of Gucci

  • tick, tick...BOOM!

  • Operation Mincemeat

    ★½

  • Encanto

  • Munich: The Edge of War

    ★★

  • The Rescue

  • Muppets Haunted Mansion

  • Diana: The Musical

  • Venom: Let There Be Carnage

    ★★★

  • No Time to Die

  • Citizen Hearst

  • The American Guest

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

  • The Many Saints of Newark

    ★★

  • Cry Macho

  • The Eyes of Tammy Faye

    ½

  • The Last Duel

  • America After 9/11

  • The Lost Daughter

    ★★★

  • Spencer

  • Dune

    ★★★★

  • Cyrano

    ★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★

  • Belfast

  • Becoming Cousteau

  • King Richard

    ★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★★

  • Malignant

  • The Card Counter

    ★★★★

  • Parallel Mothers

    ★★★★

  • UFO

  • The Green Knight

  • Old

    ★★★½

  • Pig

  • Memoria

  • Paris, 13th District

    ★★★

  • Red Rocket

    ★★★

  • The North Water

  • A Hero

    ★★★★

  • Titane

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • Bergman Island

    ★★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★

  • The Tale of King Crab

    ★★★★

  • Benedetta

    ★★★★

  • The Souvenir: Part II

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • The Velvet Underground

  • Space Jam: A New Legacy

    ½