Sort by

levialpert has logged 305 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Happening

The Happening

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Memoria

Memoria

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Home Sweet Home

Home Sweet Home

1982
×
Edit this entry  
26
The Rescue

The Rescue

2021
×
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Flee

Flee

2021
×
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Azor

Azor

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Read the review Edit this entry  
19
The Kiss of Death

The Kiss of Death

1977
×
Read the review Edit this entry  
18
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Edit this entry  
17
Who's Who

Who's Who

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Read prior review Edit this entry  
15
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Passing

Passing

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Read the review Edit this entry  
08
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
Edit this entry  
04
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Belfast

Belfast

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
Edit this entry  
02
Six by Sondheim

Six by Sondheim

2013
×
Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Into the Woods

Into the Woods

1991
×
Edit this entry  
26
New York City Opera: A Little Night Music

New York City Opera: A Little Night Music

1990
×
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

1984
×
★★
Edit this entry  
24
Becoming Cousteau

Becoming Cousteau

2021
×
Edit this entry  
23
Spencer

Spencer

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Four Days in July

Four Days in July

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Doom

Doom

2005
×
Read the review Edit this entry  
17
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sophie Scholl: The Final Days

Sophie Scholl: The Final Days

2005
×
Edit this entry  
15
Luca

Luca

2021
×
Edit this entry