Lewis has logged 380 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Melvin and Howard

Melvin and Howard

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Edit this entry  
12
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Weekend

Weekend

2011
×
★★★½
Edit this entry  
11
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★
Edit this entry  
11
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Iron Rose

The Iron Rose

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Mechanical Monsters

The Mechanical Monsters

1941
×
★★★½
Edit this entry  
07
Minnie the Moocher

Minnie the Moocher

1932
×
Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
White of the Eye

White of the Eye

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Blob

The Blob

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
SHOP: A Pop Opera

SHOP: A Pop Opera

2019
×
Edit this entry  
26
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
26
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Freaks

Freaks

1932
×
★★★½
Edit this entry  
23
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Butcher, Baker, Nightmare Maker

Butcher, Baker, Nightmare Maker

1982
×
★★★
Edit this entry  
20
Edward II

Edward II

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Altered States

Altered States

1980
×
★★★½
Edit this entry  
17
Making The Shining

Making The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Edit this entry  
15
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Summertime

Summertime

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1953
×
★★★½
Edit this entry  
11
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Edit this entry