Sort by

Thomas has logged 459 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
An Honest Liar

An Honest Liar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★
Edit this entry  
28
The Interview

The Interview

2014
×
★★½
Edit this entry  
27
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
★★
Edit this entry  
20
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Man Who Planted Trees

The Man Who Planted Trees

1987
×
★★★½
Edit this entry  
17
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dinner

Dinner

2012
×
Edit this entry  
15
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★½
Edit this entry  
13
West of Memphis

West of Memphis

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Foodfight!

Foodfight!

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Red State

Red State

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
Tusk

Tusk

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
★½
Edit this entry  
05
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★★
Edit this entry  
05
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
WWE: Macho Man - The Randy Savage Story

WWE: Macho Man - The Randy Savage Story

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Willow Creek

Willow Creek

2013
×
★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Gunfight at the O.K. Corral

Gunfight at the O.K. Corral

1957
×
★★★½
Edit this entry  
28
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Robot Chicken: Star Wars Episode II

Robot Chicken: Star Wars Episode II

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
Robot Chicken: Star Wars

Robot Chicken: Star Wars

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Bath Day

Bath Day

1946
×
★★½
Edit this entry  
21
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★
Edit this entry