Sort by

Thomas has logged 39 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Into the Storm

Into the Storm

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
Left Behind

Left Behind

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tuck Me In

Tuck Me In

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Annabelle

Annabelle

2014
×
Read the review Edit this entry  
24
Atom Age Vampire

Atom Age Vampire

1960
×
★½
Edit this entry  
23
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Night Flier

The Night Flier

1997
×
★★½
Edit this entry  
22
The Town that Dreaded Sundown

The Town that Dreaded Sundown

2014
×
★★½
Edit this entry  
22
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Without Warning

Without Warning

1980
×
★★
Edit this entry  
18
Shocker

Shocker

1989
×
★★
Edit this entry  
17
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★½
Edit this entry  
16
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★★½
Edit this entry  
16
Family Guy Presents: Blue Harvest

Family Guy Presents: Blue Harvest

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Family Guy Presents: Something, Something, Something, Dark Side

Family Guy Presents: Something, Something, Something, Dark Side

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Good Marriage

A Good Marriage

2014
×
★½
Edit this entry  
12
Family Guy Presents: It's a Trap!

Family Guy Presents: It's a Trap!

2010
×
★★★
Edit this entry  
12
Lights Out

Lights Out

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Tusk

Tusk

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Bad Seed

The Bad Seed

1956
×
★★★½
Edit this entry  
08
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Edit this entry  
06
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
★★
Edit this entry  
05
Horns

Horns

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★
Edit this entry  
03
Tusk

Tusk

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Edit this entry  
01
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★
Edit this entry