• Malignant

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • Old

    ★★★½

  • Plan B

    ★★★★½

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★½

  • Bad Trip

    ★★★★

  • The Falcon and the Winter Soldier

  • Moxie

    ★★½

  • Safer at Home

    ½

  • Willy's Wonderland

    ★★½

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★½

  • Happiest Season

    ★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Freaky

    ★★★★

  • Spontaneous

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★½

  • I Care a Lot

    ★★½

  • The Devil All the Time

    ★★½

  • Concrete Cowboy

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★★

  • Tenet

    ★★★★★

  • Words on Bathroom Walls

    ★★★½

  • After We Collided

    ½

  • An American Pickle

    ★★★½

  • Host

    ★★½

  • The Kissing Booth 2

    ½

  • The Half of It

    ★★★

  • Love Wedding Repeat

    ★★★

  • My Octopus Teacher

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • The Night Clerk

    ★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Zola

    ★★

  • Spree

    ★★½

  • Cats

    ½

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★★

  • Jumanji: The Next Level

    ★★★½

  • Midway

    ★★½

  • 21 Bridges

    ★★★

  • Looking for Alaska

    ★★★★

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★★

  • Tall Girl

  • Guns Akimbo

    ★★★

  • Saint Maud

  • Endings, Beginnings

    ★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • The Goldfinch

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★½

  • The King

    ★★½

  • Joker

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • It Chapter Two

    ★★★

  • The Cat and the Moon

    ★★★½

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★½

  • Anna

    ★★★

  • Midsommar

    ★★

  • Ma

    ★★

  • L'Observateur

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★½