lexie has logged 145 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bronson

Bronson

2008
×
★★★
Edit this entry  
14
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Senseless

Senseless

1998
×
★★★
Edit this entry  
06
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Small Deaths

Small Deaths

1996
×
Edit this entry  
31
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★★½
Edit this entry  
28
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Old

Old

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Attack of the Helping Hand!

Attack of the Helping Hand!

1979
×
★½
Edit this entry  
11
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
07
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Saw

Saw

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
Safer at Home

Safer at Home

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Wayne's World 2

Wayne's World 2

1993
×
★★★
Edit this entry  
24
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★½
Edit this entry  
24
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Plan B

Plan B

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Edit this entry  
06
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★
Edit this entry  
03
The Notebook

The Notebook

2004
×
Read the review Edit this entry  
02
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★
Edit this entry  
30
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sugar & Spice

Sugar & Spice

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Starving Games

The Starving Games

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Love Wedding Repeat

Love Wedding Repeat

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry