lexie has logged 27 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
Snowden

Snowden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
No Escape Room

No Escape Room

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★
Edit this entry  
22
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zootopia

Zootopia

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★
Edit this entry  
17
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★½
Edit this entry  
16
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Afterschool

Afterschool

2008
×
★★★
Edit this entry  
04
American Animals

American Animals

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Brick

Brick

2005
×
★★½
Edit this entry  
02
The Key to Reserva

The Key to Reserva

2007
×
★★★★
Edit this entry