Highest rated films

  • Argo

    ★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Videodrome

    ★★★★★

  • Don't Look Now

    ★★★★★

  • Romy and Michele's High School Reunion

    ★★★★★

  • Miracle Mile

    ★★★★★

  • Tank Girl

    ★★★★★

  • Smooth Talk

    ★★★★★

  • Flight of the Navigator

    ★★★★★

  • The Hobbit

    ★★★★★

  • Duck Amuck

    ★★★★★

  • The Shout

    ★★★★★

  • My Brother's Wedding

    ★★★★★

  • Dust Devil

    ★★★★★

  • The Great Piggy Bank Robbery

    ★★★★★

  • Adaptation.

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 126 Films watched
  • 10.5 Average per month
  • 2.4 Average per week

Milestones

First Film

Different for Girls

Jan 1

Most Watched

The Bead Game

twice

The Flying Koffer

twice

Oktapodi

twice

Last Film

Videodrome

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
62 films
Comedy
38 films
Horror
26 films
Animation
26 films
Thriller
23 films
Romance
20 films
Mystery
16 films
Fantasy
15 films
Family
14 films
Crime
12 films
USA
76 films
France
22 films
UK
14 films
Germany
8 films
Italy
6 films
Canada
6 films
Belgium
2 films
Poland
2 films
Japan
2 films
English
101 films
French
19 films
Italian
8 films
German
6 films
Latin
4 films
Spanish
4 films
Arabic
2 films
Korean
2 films

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Body of Evidence
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Alien
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

In the Nicotine

Films Lexi watched in 2012

  • Videodrome
  • The Doom Generation
  • Singin' in the Rain
  • Princesa
  • Yellow Sky
  • Dust Devil
  • The Killing of a Chinese Bookie
  • Argo
  • Flight of the Navigator
  • Sublime
  • Smooth Talk
  • Inland Empire
  • Punch-Drunk Love
  • Adaptation.
  • Alias
  • Psy-Show
  • In My Skin
  • House
  • The Bead Game
  • Dog's Dialogue
  • The Hobbit
  • The Psychic
  • Don't Look Back
  • Swing You Sinners!
  • Saturday Night Fever
  • The Cicerones
  • The Bead Game
  • Halloween Is Grinch Night
  • Alien
  • The Sentinel
  • Umberto D.
  • The Shout
  • Barnacle Bill
  • Rubber
  • Winter's Bone
  • Animal Crackers
  • Earth
  • Demolition Man
  • À propos de Nice
  • Mysterious Mose
  • City Girl
  • Alice & Viril
  • Fiddlesticks
  • Dizzy Dishes
  • Body of Evidence
  • The Blue Angel
  • The Thief and the Cobbler
  • Don't Look Now
  • The Last Wave
  • Monte Carlo
  • Falling Down
  • L'Âge d'Or
  • Nanook of the North
  • La luna
  • Brave
  • Presto
  • Luxo Jr.
  • Lifted
  • Miracle Mile
  • Blind Date
  • Nosferatu
  • The Flying Koffer
  • The Flying Koffer
  • Cinderella
  • Foolish Wives
  • The Toll of the Sea
  • Sorrowful Shadow
  • Clash by Night
  • The Electric House
  • Oktapodi
  • Neighbours
  • Oktapodi
  • Limelight
  • Big Stakes
  • Short Circuit
  • (Untitled)
  • Le Plaisir
  • Othello
  • The Fiancés of Macdonald Bridge
  • Ursula
  • A Zed & Two Noughts
  • The Exiles
  • Antonio Gaudí
  • Water, Water Every Hare
  • In the Nicotine
  • Very Nice, Very Nice
  • Take Care of My Cat
  • Splendor in the Grass
  • Ganja & Hess
  • House
  • The Pit and the Pendulum
  • Blast of Silence
  • Coming to America
  • Romy and Michele's High School Reunion
  • Duck Amuck
  • The Great Piggy Bank Robbery
  • Bold King Cole
  • The Wicker Man
  • Red Rock West
  • Notting Hill
  • Black Death
  • And Soon the Darkness
  • RoboCop
  • Sugar Cane Alley
  • The Blood of Jesus
  • Chameleon Street
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Detour
  • 12 Angry Men
  • The Exorcism of Emily Rose
  • Dry Season
  • Bamako
  • Carnage
  • Secretary
  • Mandabi
  • My Brother's Wedding
  • Devil in a Blue Dress
  • Prince of Darkness
  • Daughters of the Dust
  • Tank Girl
  • Pumzi
  • Blow Out
  • Paris Is Burning
  • Five on the Black Hand Side
  • Peacock
  • Different for Girls

World map

Highly rated films Lexi is yet to see

  • Sherlock: The Reichenbach Fall
  • It's Such a Beautiful Day
  • Casting Blossoms to the Sky
  • The Hunt
  • Django Unchained
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Sherlock: A Scandal in Belgravia
  • Amour

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more