Highest rated films

  • Big Hero 6

    ★★★½

  • Into the Woods

    ★★★½

  • Rubber Soul

    ★★★

  • Upstream Color

    ★★★★★

  • Safe

    ★★★★★

  • Body Double

    ★★★★★

  • Liquid Sky

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★

  • Grease

    ★★★★

  • Phantom of the Paradise

    ★★★★

  • Honey, I Shrunk the Kids

    ★★★★

  • Chan Is Missing

    ★★★★

  • House of Cards

    ★★★★

  • To Play the King

    ★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★½

  • Frozen

    ★★★½

  • Body Melt

    ★★★½

  • Mutant Girls Squad

    ★★★½

  • Keyhole

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 36 Films watched
  • 3 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

Safe

Feb 4

Most Watched

Keyhole

twice

Last Film

Into the Woods

Dec 25

Genres, countries & languages

Comedy
17 films
Drama
17 films
Sci Fi
8 films
Thriller
7 films
Fantasy
5 films
Family
5 films
Crime
5 films
Action
4 films
Mystery
4 films
Animation
4 films
USA
23 films
UK
5 films
France
3 films
Canada
3 films
Japan
2 films
Germany
2 films
Czechia
1 film
Australia
1 film
Mexico
1 film
English
34 films
French
6 films
Spanish
5 films
Korean
3 films
Japanese
2 films
German
2 films
Cantonese
1 film
Italian
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Do the Right Thing
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Into the Woods
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Snowpiercer
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

Rubber Soul

Films Lexi watched in 2014

  • Into the Woods
  • Body Melt
  • Feast
  • Big Hero 6
  • Five Easy Pieces
  • Do the Right Thing
  • Phantom of the Paradise
  • Grease
  • Russian Ark
  • Mutant Girls Squad
  • Passion
  • The Ladies Man
  • Upstream Color
  • The Naked Kiss
  • Rubber Soul
  • A Hard Day's Night
  • To Play the King
  • Beetlejuice
  • Lucy
  • Keyhole
  • Keyhole
  • Body Double
  • Liquid Sky
  • Honey, I Shrunk the Kids
  • Snowpiercer
  • Girls Just Want to Have Fun
  • Chan Is Missing
  • House of Cards
  • The Holy Mountain
  • Frozen
  • Luxo Jr.
  • Portrait of Jason
  • Repo Man
  • Raw Deal
  • Model Shop
  • Safe

World map

Highly rated films Lexi is yet to see

  • Whiplash
  • Mommy
  • The Grand Budapest Hotel
  • Interstellar
  • Winter Sleep
  • Attack on Titan: Crimson Bow and Arrow
  • Güeros
  • What We Do in the Shadows

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more