Highest rated films

  • Hail, Caesar!

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Certain Women

    ★★★★

  • Finding Dory

    ★★★½

  • Ghostbusters

    ★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Videodrome

    ★★★★★

  • Safe

    ★★★★★

  • Smooth Talk

    ★★★★★

  • Miss Hokusai

    ★★★★★

  • The Clock

    ★★★★★

  • Starry Eyes

    ★★★★½

  • Force Majeure

    ★★★★

  • Daughters of the Dust

    ★★★★

  • Hardware

    ★★★★

  • The Place Promised in Our Early Days

    ★★★★

  • Food

    ★★★★

  • Wayne's World

    ★★★½

  • Belladonna of Sadness

    ★★★½

  • Out of the Past

    ★★★½

  • Hieronymus Bosch: Touched by the Devil

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 30 Films watched
  • 2.5 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Out of the Past

Jan 3

Last Film

Certain Women

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
15 films
Comedy
9 films
Animation
8 films
Family
4 films
Thriller
4 films
Fantasy
4 films
Romance
4 films
Sci Fi
4 films
Adventure
4 films
Mystery
4 films
USA
19 films
UK
6 films
Japan
4 films
France
2 films
Canada
2 films
Denmark
1 film
Sweden
1 film
Norway
1 film
English
24 films
Japanese
4 films
French
4 films
Spanish
3 films
Latin
1 film
Norwegian
1 film
Arabic
1 film
Swedish
1 film
Czech
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Ghostbusters
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Most Obscure

Deconstructing Dad: The Music, Machines and Mystery of Raymond Scott

Films Lexi watched in 2016

  • Certain Women
  • The Clock
  • Moonlight
  • Force Majeure
  • Smooth Talk
  • Daughters of the Dust
  • Miss Hokusai
  • Videodrome
  • Hieronymus Bosch: Touched by the Devil
  • Deconstructing Dad: The Music, Machines and Mystery of Raymond Scott
  • Food
  • Zootopia
  • Ghostbusters
  • Spirited Away
  • The Place Promised in Our Early Days
  • Belladonna of Sadness
  • White Night
  • Bo Burnham: What.
  • Piper
  • Finding Dory
  • Wayne's World
  • How to Marry a Millionaire
  • Starry Eyes
  • In the House
  • Safe
  • Guardians of the Galaxy
  • Hardware
  • Hail, Caesar!
  • The Hateful Eight
  • Out of the Past

World map

Highly rated films Lexi is yet to see

  • The Odyssey
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • A Silent Voice
  • Sense8: Happy F*cking New Year
  • My Life as a Zucchini
  • Dou kyu sei – Classmates
  • Hunt for the Wilderpeople

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more