Highest rated films

  • Greener Grass

    ★★★★★

  • Steven Universe: The Movie

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Good Boys

    ★★★★

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★★★

  • I ♥ Huckabees

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Under the Skin

    ★★★★½

  • John Mulaney: The Comeback Kid

    ★★★★½

  • Fight Club

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★

  • Lilo & Stitch

    ★★★★

  • Puella Magi Madoka Magica

    ★★★★

  • Uzi's Party

    ★★★★

  • Blast from the Past

    ★★★½

  • Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion

    ★★★½

  • The Centrifuge Brain Project

    ★★★½

  • Film, Film, Film

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 29 Films watched
  • 2.4 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Annie Hall

Jan 2

Last Film

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

Dec 26

Genres, countries & languages

Comedy
14 films
Drama
13 films
Sci Fi
8 films
Romance
6 films
Animation
6 films
Fantasy
5 films
Thriller
3 films
Music
3 films
Family
3 films
Mystery
2 films
USA
22 films
UK
6 films
Germany
2 films
Netherlands
2 films
Japan
2 films
Spain
1 film
Sweden
1 film
China
1 film
USSR
1 film
English
23 films
French
3 films
German
3 films
Japanese
3 films
Spanish
3 films
Italian
2 films
Latin
1 film
Hungarian
1 film
Russian
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Black Mirror: Striking Vipers
Average weighted rating:

3.1

Most Popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Uzi's Party

Films Lexi watched in 2019

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • Greener Grass
  • Uzi's Party
  • Living
  • Take Off
  • Under the Skin
  • Film, Film, Film
  • The Centrifuge Brain Project
  • Therefore I Am
  • Good Boys
  • Steven Universe: The Movie
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Midsommar
  • Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion
  • I ♥ Huckabees
  • Moonlight
  • Pan's Labyrinth
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Lilo & Stitch
  • Black Mirror: Striking Vipers
  • The Rocky Horror Picture Show
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • The Lobster
  • Fight Club
  • Puella Magi Madoka Magica
  • Blast from the Past
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Groundhog Day
  • Annie Hall

World map

Highly rated films Lexi is yet to see

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • When I Get Home
  • Little Women
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more