f l pe has logged 497 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
Read the review Edit this entry  
30
Women Reply

Women Reply

1975
×
Read the review Edit this entry  
30
Lions Love

Lions Love

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Read the review Edit this entry  
29
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
Read the review Edit this entry  
29
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Elsa the Rose

Elsa the Rose

1966
×
Read the review Edit this entry  
28
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
Read the review Edit this entry  
27
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
Read the review Edit this entry  
27
The Fiancés of Macdonald Bridge

The Fiancés of Macdonald Bridge

1961
×
Read the review Edit this entry  
27
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
Read the review Edit this entry  
27
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
City Lights

City Lights

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mirror

Mirror

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Thing

The Thing

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Saraband

Saraband

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Whiplash

Whiplash

2014
×
½
Read the review Edit this entry