Lawrence has logged 313 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Miss Bala

Miss Bala

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Edit this entry  
23
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Drop

The Drop

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Don't Go Breaking My Heart

Don't Go Breaking My Heart

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
07
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★
Edit this entry  
07
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The House of Mirth

The House of Mirth

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lucy

Lucy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
22
Something in the Air

Something in the Air

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Come and See

Come and See

1985
×
★★★½
Edit this entry  
22
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★
Edit this entry  
20
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
19
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★
Edit this entry  
16
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★½
Edit this entry