Lawrence has logged 34 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Edit this entry  
30
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
26
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★½
Edit this entry  
24
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Björk: Biophilia Live

Björk: Biophilia Live

2014
×
★★
Edit this entry  
21
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Bird People

Bird People

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Edit this entry  
12
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Coming Home

Coming Home

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Sea Fog

Sea Fog

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Jauja

Jauja

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
To Kill a Man

To Kill a Man

2014
×
★★½
Edit this entry  
03
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★
Edit this entry