Lawrence has logged 478 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★
Edit this entry  
30
Made in USA

Made in USA

1966
×
★★½
Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★
Edit this entry  
29
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bastards

Bastards

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Three Kings

Three Kings

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spanking the Monkey

Spanking the Monkey

1994
×
★★★½
Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love

Love

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
Barcelona

Barcelona

1994
×
★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★½
Edit this entry  
19
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Amour Fou

Amour Fou

2014
×
★★½
Edit this entry  
13
Güeros

Güeros

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Heart of a Dog

Heart of a Dog

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Haywire

Haywire

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Iron Ministry

The Iron Ministry

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★
Edit this entry  
08
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Approaching the Elephant

Approaching the Elephant

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Gift

The Gift

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★½
Edit this entry  
05
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Youth

Youth

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lorna's Silence

Lorna's Silence

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Christmas, Again

Christmas, Again

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Salvador

Salvador

1986
×
★★★½
Edit this entry  
30
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Collateral

Collateral

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry