Lawrence has logged 453 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paterson

Paterson

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Mend

The Mend

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★½
Edit this entry  
29
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★½
Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Edit this entry  
21
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
The Commune

The Commune

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
13th

13th

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
Starless Dreams

Starless Dreams

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
One More Time with Feeling

One More Time with Feeling

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Creepy

Creepy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★½
Edit this entry  
10
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Evolution

Evolution

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★½
Edit this entry  
07
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★½
Edit this entry  
07
The BFG

The BFG

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Wild Reeds

Wild Reeds

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★½
Edit this entry  
05
Author: The JT LeRoy Story

Author: The JT LeRoy Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
The Devil

The Devil

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Cosmos

Cosmos

2015
×
★★
Edit this entry  
04
Sparrow

Sparrow

2008
×
★★★
Edit this entry  
03
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Am Not Madame Bovary

I Am Not Madame Bovary

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Spider

Spider

2002
×
★★
Edit this entry  
28
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Moana

Moana

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jackie

Jackie

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Edit this entry  
23
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Honey

American Honey

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Christine

Christine

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry