Lawrence has logged 41 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Girlfriend Experience

The Girlfriend Experience

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eighteen

Eighteen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Lullaby to the Sorrowful Mystery

A Lullaby to the Sorrowful Mystery

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Player

The Player

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
In Praise of Love

In Praise of Love

2001
×
★★★½
Edit this entry  
24
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Full Frontal

Full Frontal

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Krisha

Krisha

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Little Men

Little Men

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Weiner

Weiner

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★½
Edit this entry  
17
Seconds

Seconds

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Noroît

Noroît

1976
×
★★
Edit this entry  
14
Who's Camus Anyway?

Who's Camus Anyway?

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★
Edit this entry  
13
The Reckless Moment

The Reckless Moment

1949
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mysteries of Lisbon

Mysteries of Lisbon

2010
×
★★★
Edit this entry  
12
The Mermaid

The Mermaid

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
Johnny O'Clock

Johnny O'Clock

1947
×
★★½
Edit this entry  
11
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Marquise of O

The Marquise of O

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Room 237

Room 237

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★½
Edit this entry  
07
Indignation

Indignation

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Phil Spector

Phil Spector

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★
Edit this entry  
04
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★½
Edit this entry  
02
Homo Sapiens

Homo Sapiens

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Edit this entry  
01
Dust in the Wind

Dust in the Wind

1986
×
★★
Read the review Edit this entry