Lawrence has logged 43 entries for films during November 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
I Am Not Madame Bovary

I Am Not Madame Bovary

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Spider

Spider

2002
×
★★
Edit this entry  
28
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Moana

Moana

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jackie

Jackie

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Edit this entry  
23
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Honey

American Honey

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Christine

Christine

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
London Road

London Road

2015
×
★★½
Edit this entry  
21
Allied

Allied

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Loving

Loving

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★
Edit this entry  
19
A Month in Thailand

A Month in Thailand

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Divines

Divines

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★
Edit this entry  
17
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★½
Edit this entry  
14
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★
Edit this entry  
14
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Sleepless Night

Sleepless Night

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
For the Plasma

For the Plasma

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
Crosscurrent

Crosscurrent

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★
Edit this entry  
07
Sylvia Scarlett

Sylvia Scarlett

1935
×
★★★
Edit this entry  
06
Spa Night

Spa Night

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
★★
Edit this entry  
05
The Lady and the Duke

The Lady and the Duke

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Don't Go Breaking My Heart 2

Don't Go Breaking My Heart 2

2014
×
★★½
Edit this entry  
04
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Edit this entry  
03
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★
Edit this entry  
02
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★
Edit this entry