Sort by

Lawrence has logged 344 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Cow

The Cow

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Loulou

Loulou

1980
×
★★★★
Edit this entry  
14
Not My Type

Not My Type

2014
×
Read the review Edit this entry  
14
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Human Surge

The Human Surge

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Waves

Waves

2019
×
★★
Edit this entry  
08
India Song

India Song

1975
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Belonging

Belonging

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★
Edit this entry  
04
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
03
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Ladies Man

The Ladies Man

1961
×
★★★
Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★
Edit this entry  
29
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Good Girls

The Good Girls

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Edit this entry  
25
1917

1917

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Simone Barbès or Virtue

Simone Barbès or Virtue

1980
×
Edit this entry  
24
Chinese Portrait

Chinese Portrait

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Flesh

Flesh

1968
×
★★★
Edit this entry  
22
Dragnet Girl

Dragnet Girl

1933
×
★★★
Edit this entry  
21
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
First Love

First Love

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Los Reyes

Los Reyes

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★
Edit this entry  
17
Paul Sanchez Is Back!

Paul Sanchez Is Back!

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Masquerade in Vienna

Masquerade in Vienna

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
No Rest for the Brave

No Rest for the Brave

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Tennessee's Partner

Tennessee's Partner

1955
×
★★★
Edit this entry  
13
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Edit this entry  
11
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
10
A Voluntary Year

A Voluntary Year

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Thousand Suns

A Thousand Suns

2013
×
Edit this entry  
09
School Trip

School Trip

2002
×
★★½
Edit this entry  
08
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
Edit this entry  
07
Drive a Crooked Road

Drive a Crooked Road

1954
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Touchez Pas au Grisbi

Touchez Pas au Grisbi

1954
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wild Boys of the Road

Wild Boys of the Road

1933
×
★★★
Edit this entry  
03
The Giverny Document (Single Channel)

The Giverny Document (Single Channel)

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
The Kingmaker

The Kingmaker

2019
×
★★½
Edit this entry