Sort by

Lawrence has logged 26 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Low Tide

Low Tide

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Romance

Romance

1999
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tel Aviv on Fire

Tel Aviv on Fire

2018
×
★★
Edit this entry  
28
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★
Edit this entry  
27
The Insider

The Insider

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★½
Edit this entry  
24
After Life

After Life

1998
×
★★½
Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★
Edit this entry  
20
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Mountain

The Mountain

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Light from Light

Light from Light

2019
×
Edit this entry  
15
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jeux de plage

Jeux de plage

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
The Report

The Report

1977
×
★★★½
Edit this entry  
10
Gunman's Walk

Gunman's Walk

1958
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★½
Edit this entry  
08
Fellow Citizen

Fellow Citizen

1983
×
★★★½
Edit this entry  
08
Homework

Homework

1989
×
★★★½
Edit this entry  
07
First Case, Second Case

First Case, Second Case

1979
×
★★½
Edit this entry  
06
First Graders

First Graders

1984
×
★★★
Edit this entry  
06
Years of Construction

Years of Construction

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
The Traveler

The Traveler

1974
×
★★★
Edit this entry  
02
Equinox

Equinox

1992
×
★★★½
Edit this entry