Lawrence has logged 389 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Yourself and Yours

Yourself and Yours

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Humoresque

Humoresque

1946
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★★½
Edit this entry  
25
Juggernaut

Juggernaut

1974
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★
Edit this entry  
24
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Power of Kangwon Province

The Power of Kangwon Province

1998
×
★★★★
Edit this entry  
22
Twelve Thousand

Twelve Thousand

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
Aloha

Aloha

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Woman on the Beach

Woman on the Beach

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
Trouble in Mind

Trouble in Mind

1985
×
★★★
Edit this entry  
19
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Gunfighter

The Gunfighter

1950
×
★★½
Edit this entry  
17
The Night of Counting the Years

The Night of Counting the Years

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Typhoon Club

Typhoon Club

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
How Do You Know

How Do You Know

2010
×
★★★½
Edit this entry  
13
O Fantasma

O Fantasma

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Goyokin

Goyokin

1969
×
★★½
Edit this entry  
12
The Big Sky

The Big Sky

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Education

Education

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Minari

Minari

2020
×
★★
Edit this entry  
05
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Woman's Face

A Woman's Face

1941
×
★★★
Edit this entry  
02
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★½
Edit this entry  
02
Gunda

Gunda

2020
×
Edit this entry  
30
The Hit

The Hit

1984
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hold Back the Dawn

Hold Back the Dawn

1941
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sunless Shadows

Sunless Shadows

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Moving

Moving

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Isadora's Children

Isadora's Children

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
BU・SU

BU・SU

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
Circumstantial Pleasures

Circumstantial Pleasures

2020
×
Edit this entry  
23
Boys State

Boys State

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Alone

Alone

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inventing the Future

Inventing the Future

2020
×
★★
Edit this entry  
21
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★
Edit this entry  
20
The Breach

The Breach

1970
×
★★★★½
Edit this entry