Lawrence has logged 37 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★½
Edit this entry  
31
Les capricieux

Les capricieux

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Love Battles

Love Battles

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
The Three-way Wedding

The Three-way Wedding

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
Valley of Love

Valley of Love

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Raja

Raja

2003
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Spider and the Fly

The Spider and the Fly

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Address Unknown

Address Unknown

1944
×
★★½
Edit this entry  
24
Two in the Shadow

Two in the Shadow

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Time Without Pity

Time Without Pity

1957
×
★★★★
Edit this entry  
20
Love Massacre

Love Massacre

1981
×
★★★
Edit this entry  
18
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Savage Nights

Savage Nights

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
15
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The 15 Year Old Girl

The 15 Year Old Girl

1989
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Prodigal Daughter

The Prodigal Daughter

1981
×
★★★
Edit this entry  
13
Too Much (Little) Love

Too Much (Little) Love

1998
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Crying Woman

The Crying Woman

1979
×
★★★
Edit this entry  
10
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★★
Edit this entry  
10
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★★
Edit this entry  
09
Young Werther

Young Werther

1993
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Little Gangster

The Little Gangster

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Slow Machine

Slow Machine

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
A Good Marriage

A Good Marriage

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Discreet

The Discreet

1990
×
★★★★
Edit this entry  
06
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★
Edit this entry  
05
Lover

Lover

1992
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
Edit this entry  
03
Battling Butler

Battling Butler

1926
×
★★★★
Edit this entry  
03
Yellow Rose

Yellow Rose

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
The Salt of Tears

The Salt of Tears

2020
×
★★½
Edit this entry  
02
The Disciple

The Disciple

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Time

Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Man's Gentle Love

Man's Gentle Love

2002
×
★★★½
Edit this entry