Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Cinderella Man

Cinderella Man

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Negotiator

The Negotiator

1998
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Edit this entry  
05
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Edit this entry  
04
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Worth

Worth

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Old School

Old School

2003
×
★★★
Edit this entry  
31
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Count Me In

Count Me In

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
3 Men and a Little Lady

3 Men and a Little Lady

1990
×
★★★
Edit this entry  
25
3 Men and a Baby

3 Men and a Baby

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Firm

The Firm

1993
×
★★★
Edit this entry  
21
Red Hill

Red Hill

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Big Trouble

Big Trouble

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Dry

The Dry

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
End of Days

End of Days

1999
×
★★★
Edit this entry  
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry