Luke has logged 64 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Up

Up

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Feast

Feast

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
We Were Soldiers

We Were Soldiers

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
88

88

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
A Crude Awakening

A Crude Awakening

2006
×
★★★
Edit this entry  
28
Bottled Life: Nestle's Business with Water

Bottled Life: Nestle's Business with Water

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Domino

Domino

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Help

The Help

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ida

Ida

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ali

Ali

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★
Edit this entry  
19
Selma

Selma

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wild

Wild

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Texas Killing Fields

Texas Killing Fields

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Debt

The Debt

2010
×
★★★
Edit this entry  
13
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Junebug

Junebug

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★
Edit this entry  
11
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kelly's Heroes

Kelly's Heroes

1970
×
★★★
Edit this entry  
10
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Edit this entry  
08
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry