Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hum Dil De Chuke Sanam

Hum Dil De Chuke Sanam

1999
×
Read the review Edit this entry  
18
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
The History of the Seattle Mariners

The History of the Seattle Mariners

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Luca

Luca

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Incoherence

Incoherence

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
Edit this entry  
27
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Where Does Your Hidden Smile Lie?

Where Does Your Hidden Smile Lie?

2001
×
Read the review Edit this entry  
17
The Critic

The Critic

1963
×
Edit this entry  
12
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
Edit this entry  
06
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
Read the review Edit this entry  
22
MLK/FBI

MLK/FBI

2020
×
Edit this entry  
17
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
Edit this entry  
11
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
Read the review Edit this entry  
27
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hell Comes to Frogtown

Hell Comes to Frogtown

1988
×
Read the review Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
Edit this entry  
12
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
A Grand Night In: The Story of Aardman

A Grand Night In: The Story of Aardman

2015
×
Read the review Edit this entry  
02
Lil Hell Raisers

Lil Hell Raisers

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mother, Son and Murder: The Making of Mother

Mother, Son and Murder: The Making of Mother

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Kurosawa's Way

Kurosawa's Way

2011
×
Edit this entry  
05
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
Edit this entry  
04
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
Edit this entry  
01
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Edit this entry