Sort by

Liam has logged 78 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Boy

Boy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry