Sort by

Libby has logged 83 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Everything, Everything

Everything, Everything

2017
×
★★
Edit this entry  
30
Tuck Me In

Tuck Me In

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Eye Myth

Eye Myth

1972
×
★★½
Edit this entry  
30
Zig Zag

Zig Zag

1996
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Dawn Wall

The Dawn Wall

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★½
Edit this entry  
25
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Edit this entry  
25
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Jane

Jane

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★
Edit this entry  
24
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Breaker Upperers

The Breaker Upperers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry