• After Death

    ★★★

  • Sundown: The Vampire in Retreat

    ★★★★

  • The 'Burbs

    ★★★★

  • The Fly II

    ★★★

  • Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

    ★★★

  • Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

    ★★★½

  • Halloween 4: The Return of Michael Myers

    ★★★

  • Night of the Demons

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

    ★★

  • The Blob

    ★★★★½

  • Coming to America

    ★★★★

  • Waxwork

    ★★★

  • Zombie 3

    ★★★

  • Killer Klowns from Outer Space

    ★★★★

  • Friday the 13th Part VII: The New Blood

    ★★½

  • Dead Heat

    ★★★★

  • Young Guns

    ★★★★

  • Return of the Living Dead Part II

    ★★★

  • The Lost Boys

    ★★★★½

  • The Living Daylights

    ★★★½

  • Predator

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

    ★★★

  • Trick or Treat

    ★★★★

  • The Fly

    ★★★★

  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives

    ★★★

  • Aliens

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

    ★★

  • Fright Night

    ★★★★

  • The Goonies

    ★★★★★

  • A View to a Kill

    ★★★½

  • The Return of the Living Dead

    ★★★★½

  • Friday the 13th: A New Beginning

    ★★★½

  • The Breakfast Club

    ★★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★

  • The Company of Wolves

    ★★★★

  • Night Shadows

    ★★★

  • Top Secret!

    ★★★

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★

  • Friday the 13th: The Final Chapter

    ★★★½

  • Sleepaway Camp

    ★★★½

  • Octopussy

    ★★★

  • Psycho II

    ★★★½

  • The King of Comedy

    ★★★★

  • Halloween III: Season of the Witch

    ★★★★

  • 1990: The Bronx Warriors

    ★★★½

  • Friday the 13th Part III

    ★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Poltergeist

    ★★★★½

  • Ghost Story

    ★★★½

  • Halloween II

    ★★★★½

  • Dark Night of the Scarecrow

    ★★★★

  • For Your Eyes Only

    ★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

  • Friday the 13th Part 2

    ★★★★

  • Excalibur

    ★★★★

  • Battle Beyond the Stars

    ★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Friday the 13th

    ★★★★

  • The Ninth Configuration

    ★★★★

  • The Fog

    ★★★★½

  • Salem's Lot

    ★★★

  • Zombie Flesh Eaters

    ★★★★½

  • Moonraker

    ★★★½

  • Alien

    ★★★★★

  • The Cat and the Canary

    ★★★★

  • Force 10 from Navarone

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • The Cheap Detective

    ★★★

  • The Spy Who Loved Me

    ★★★½

  • Murder by Death

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★½

  • The Man with the Golden Gun

    ★★★