RSS feed for lifeaquatic17

lifeaquatic17 has logged 17 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Edit this entry  
16
Faces

Faces

1968
×
★★★
Edit this entry  
16
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★
Edit this entry  
15
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
Read the review Edit this entry  
07
Matangi / Maya / M.I.A.

Matangi / Maya / M.I.A.

2018
×
★★★★
Edit this entry