nathan has logged 416 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Education

Education

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Edit this entry  
21
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fat Choi Spirit

Fat Choi Spirit

2002
×
★★★½
Edit this entry  
20
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Walter Rodney: In The Sky’s Wild Noise

Walter Rodney: In The Sky’s Wild Noise

1983
×
Edit this entry  
13
Grenada: The Future Coming Towards Us

Grenada: The Future Coming Towards Us

1983
×
Edit this entry  
11
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beats

Beats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Red Heat

Red Heat

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Edit this entry  
05
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★
Edit this entry  
02
The Monkey King

The Monkey King

1961
×
★★★
Edit this entry  
01
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★½
Edit this entry  
30
Variety

Variety

1983
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
How to Live with Regret

How to Live with Regret

2018
×
Edit this entry  
29
The Road to Magnasanti

The Road to Magnasanti

2017
×
Edit this entry  
29
Escape from Park City

Escape from Park City

2017
×
Edit this entry  
29
How to Act on Reality TV

How to Act on Reality TV

2016
×
Edit this entry  
29
The Spiritual Life of Wholesale Goods

The Spiritual Life of Wholesale Goods

2016
×
Edit this entry  
29
Temporary Color

Temporary Color

2016
×
Edit this entry  
29
How To Remain Single

How To Remain Single

2015
×
Edit this entry  
29
How To Keep Smoking

How To Keep Smoking

2014
×
Edit this entry  
29
How To Walk To Manhattan

How To Walk To Manhattan

2013
×
Edit this entry  
29
How To Live with Bed Bugs

How To Live with Bed Bugs

2013
×
Edit this entry  
29
How to Clean a Cast Iron Pan

How to Clean a Cast Iron Pan

2012
×
Edit this entry  
28
The Hand

The Hand

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
Wasp Network

Wasp Network

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Life

Life

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Another Round

Another Round

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Lady in the Lake

Lady in the Lake

1946
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry