RSS feed for nathan

nathan has watched 113 historical films.

  • 1917

    ★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★½

  • First Cow

    ★★★★½

  • Apollo 11

    ★★★

  • Vice

    ★½

  • Peterloo

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★½

  • First Man

    ★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★

  • The 15:17 to Paris

  • The Post

    ★★★★½

  • Detroit

    ★★½

  • Silence

    ★★★½

  • The Lost City of Z

    ★★½

  • Hacksaw Ridge

    ★★★½

  • Sully

    ★★★★

  • The Death of Louis XIV

    ★★★★

  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

    ★★★½

  • Experimenter

    ★★★½

  • Spotlight

    ★★★½

  • Steve Jobs

    ★★★

  • Macbeth

  • The Assassin

  • Last Days in the Desert

  • Selma

  • Pasolini

  • Mr. Turner

  • Pompeii

    ★★★★½

  • The Monuments Men

  • Saving Mr. Banks

  • 12 Years a Slave

  • The Grandmaster

    ★★★½

  • Zero Dark Thirty

  • Les Misérables

  • Lincoln

  • The Iron Lady

  • Toast

  • Even the Rain

    ★★

  • The Conspirator

  • The King's Speech

  • Invictus

  • Public Enemies

    ★★★★

  • Valkyrie

  • W.

  • My Winnipeg

  • Marie Antoinette

    ★★★★½

  • Glory Road

  • The New World

  • Good Night, and Good Luck.

  • Z Channel: A Magnificent Obsession

  • Troy

  • Gangs of New York

    ★★★★½

  • Hero

    ★★★★

  • K-19: The Widowmaker

    ★★★★

  • Russian Ark

  • Man on the Moon

  • The Thin Red Line

  • Les Misérables

  • Seven Years in Tibet

  • The Crucible

  • Apollo 13

  • Good Men, Good Women

    ★★★★½

  • Quiz Show

  • Joan the Maid II: The Prisons

    ★★★★½

  • Joan the Maid I: The Battles

    ★★★★

  • The War Room

    ★★★½

  • Rudy

  • Hoffa

    ★★½

  • Malcolm X

  • The Last of the Mohicans

    ★★★★★

  • Hamlet