RSS feed for Icarus
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
Edit this entry  
10
I Trapped the Devil

I Trapped the Devil

2019
×
Edit this entry  
09
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
Edit this entry  
08
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
Edit this entry  
08
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
Edit this entry  
08
DeadTectives

DeadTectives

2018
×
Edit this entry  
08
The Wind

The Wind

2018
×
Edit this entry  
07
Rust Creek

Rust Creek

2018
×
Edit this entry  
07
Slaughterhouse Rulez

Slaughterhouse Rulez

2018
×
Edit this entry  
06
Wrinkles the Clown

Wrinkles the Clown

2019
×
Edit this entry  
05
Bliss

Bliss

2019
×
Edit this entry  
30
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★★
Edit this entry  
29
Chisum

Chisum

1970
×
★★½
Edit this entry  
28
Leatherheads

Leatherheads

2008
×
★★½
Edit this entry  
23
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Alvin and the Chipmunks Meet Frankenstein

Alvin and the Chipmunks Meet Frankenstein

1999
×
★★½
Edit this entry  
30
Goosebumps 2: Haunted Halloween

Goosebumps 2: Haunted Halloween

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Dude Bro Party Massacre III

Dude Bro Party Massacre III

2015
×
★★½
Edit this entry  
28
Pool Party Massacre

Pool Party Massacre

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
Edit this entry  
26
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
Edit this entry  
25
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
Haunt

Haunt

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Edit this entry  
22
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Edit this entry  
21
Abominable

Abominable

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
10
White of the Eye

White of the Eye

1987
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★½
Edit this entry  
30
Tub

Tub

2010
×
★½
Edit this entry  
30
End Times

End Times

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Merata: How Mum Decolonised the Screen

Merata: How Mum Decolonised the Screen

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Walrus Yes: The Making of Tusk

Walrus Yes: The Making of Tusk

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Merata: How Mum Decolonised the Screen

Merata: How Mum Decolonised the Screen

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Cleanse

The Cleanse

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Utah Cabin Murders

The Utah Cabin Murders

2019
×
Edit this entry  
15
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
Edit this entry  
14
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ghoulies III: Ghoulies Go to College

Ghoulies III: Ghoulies Go to College

1991
×
Read the review Edit this entry  
12
Ghoulies II

Ghoulies II

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Ghoulies

Ghoulies

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Derren Brown: Apocalypse

Derren Brown: Apocalypse

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Satanic Panic

Satanic Panic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Derren Brown: Sacrifice

Derren Brown: Sacrifice

2018
×
★★★½
Edit this entry