Maria has logged 222 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Frida

Frida

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Stick It

Stick It

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
Jenny's Wedding

Jenny's Wedding

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Brimstone

Brimstone

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★½
Edit this entry  
30
It

It

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★½
Edit this entry  
26
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★
Edit this entry  
22
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry