Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Prey

Prey

2022
×
★★½
Edit this entry  
09
Predator

Predator

1987
×
★★★
Edit this entry  
08
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Last Movie Stars

The Last Movie Stars

2022
×
Edit this entry  
05
Not Okay

Not Okay

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★½
Edit this entry  
04
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
Edit this entry  
03
What Women Want

What Women Want

2000
×
★★
Edit this entry  
03
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★½
Edit this entry  
02
Light & Magic

Light & Magic

2022
×
Edit this entry  
01
Elvis on Tour

Elvis on Tour

1972
×
★★½
Edit this entry  
31
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
Edit this entry  
31
The Boy with Green Hair

The Boy with Green Hair

1948
×
★★★
Edit this entry  
31
5 Against the House

5 Against the House

1955
×
★★★
Edit this entry  
31
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Chicago

Chicago

2002
×
★★½
Edit this entry  
29
Alex's War

Alex's War

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lucy

Lucy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Irma Vep

Irma Vep

2022
×
Edit this entry  
26
Bowfinger

Bowfinger

1999
×
★★½
Edit this entry  
26
Barb Wire

Barb Wire

1996
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Nope

Nope

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
My Blue Heaven

My Blue Heaven

1990
×
Edit this entry  
24
Just Married

Just Married

2003
×
Edit this entry  
22
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★
Edit this entry  
21
Valentino

Valentino

1977
×
★★★
Edit this entry  
20
Alex's War

Alex's War

2022
×
Read prior review Edit this entry  
20
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★½
Edit this entry  
19
The Fugitive Kind

The Fugitive Kind

1960
×
★★★
Edit this entry  
18
The Poem of Hayachine Valley

The Poem of Hayachine Valley

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★½
Edit this entry  
18
Capricorn One

Capricorn One

1977
×
★★
Edit this entry  
18
Gilda

Gilda

1946
×
★★★
Edit this entry  
18
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
Edit this entry  
17
Dick

Dick

1999
×
★★½
Edit this entry  
17
A Brutal Game

A Brutal Game

1983
×
★★½
Edit this entry  
17
Force of Evil

Force of Evil

1948
×
★★★½
Edit this entry  
16
Secret Things

Secret Things

2002
×
★★★½
Edit this entry  
16
Don't Change Hands

Don't Change Hands

1975
×
★★½
Edit this entry  
16
Sound and Fury

Sound and Fury

1988
×
★★★★
Edit this entry  
16
Obsession

Obsession

1976
×
★★★½
Edit this entry  
16
Heat Lightning

Heat Lightning

1934
×
★★★½
Edit this entry  
16
Million Dollar Legs

Million Dollar Legs

1932
×
★★★
Edit this entry  
16
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★
Edit this entry  
16
The Devil Thumbs a Ride

The Devil Thumbs a Ride

1947
×
★★★½
Edit this entry  
15
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
★★★★
Edit this entry  
15
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★½
Edit this entry