Linh has logged 276 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
School of Rock

School of Rock

2003
×
Edit this entry  
29
The Vietnam War

The Vietnam War

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
She's the Boss

She's the Boss

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Cougar Queen

The Cougar Queen

2018
×
Edit this entry  
25
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★½
Edit this entry  
23
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dracula

Dracula

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★
Edit this entry  
12
Song Lang

Song Lang

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Three Times

Three Times

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★
Edit this entry  
06
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Clueless

Clueless

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★½
Edit this entry  
28
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Go-Go Sisters

Go-Go Sisters

2018
×
★★
Edit this entry  
26
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
Read the review Edit this entry  
24
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Vị Đắng Tình Yêu

Vị Đắng Tình Yêu

1990
×
Read the review Edit this entry  
22
The Immortal

The Immortal

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Kaos

Kaos

1984
×
★★★½
Edit this entry  
21
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ghost

Ghost

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Yellow Flowers On Green Grass

Yellow Flowers On Green Grass

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Heathers

Heathers

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Set Me Free

Set Me Free

1999
×
★★½
Edit this entry  
12
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cold War

Cold War

2018
×
Read the review Edit this entry  
31
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
½
Edit this entry  
26
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
Read the review Edit this entry  
23
The Mourning Forest

The Mourning Forest

2007
×
Edit this entry  
22
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
El Angel

El Angel

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Ága

Ága

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
The Third Wife

The Third Wife

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dogman

Dogman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
You Owe Me One

You Owe Me One

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★½
Edit this entry