Sort by

Mirage has logged 91 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Emma Mae

Emma Mae

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Richard Pryor: Live in Concert

Richard Pryor: Live in Concert

1979
×
Edit this entry  
18
Deliver Us from Eva

Deliver Us from Eva

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Bundle of Blues

A Bundle of Blues

1933
×
★★★½
Edit this entry  
09
Jammin' the Blues

Jammin' the Blues

1944
×
★★★★
Edit this entry  
09
Imitation of Life

Imitation of Life

1934
×
Edit this entry  
08
Mr. Dynamite - The Rise of James Brown

Mr. Dynamite - The Rise of James Brown

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
BaadAsssss Cinema

BaadAsssss Cinema

2002
×
★★★★
Edit this entry  
08
Black History: Lost Stolen, or Strayed

Black History: Lost Stolen, or Strayed

1968
×
Edit this entry  
08
Commandment Keeper Church, Beaufort South Carolina, May 1940

Commandment Keeper Church, Beaufort South Carolina, May 1940

1940
×
★★★★
Edit this entry  
08
Symphony in Black: A Rhapsody of Negro Life

Symphony in Black: A Rhapsody of Negro Life

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Portrait of Jason

Portrait of Jason

1967
×
★★★★
Edit this entry  
08
Still Bill

Still Bill

2009
×
Edit this entry  
07
Black Roots

Black Roots

1970
×
★★★★
Edit this entry  
07
Spark

Spark

1998
×
Edit this entry  
03
You're Watching Video Music Box

You're Watching Video Music Box

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
My Brother's Wedding

My Brother's Wedding

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
30
I Got the Hook Up

I Got the Hook Up

1998
×
Edit this entry  
29
Biker Boyz

Biker Boyz

2003
×
★★½
Edit this entry  
28
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Suzhou River

Suzhou River

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Devil to Pay

The Devil to Pay

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Fieldwork Footage

Fieldwork Footage

1928
×
Edit this entry  
26
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Edit this entry  
26
Anthem

Anthem

1991
×
Edit this entry  
25
Always for Pleasure

Always for Pleasure

1978
×
★★★★
Edit this entry  
25
America

America

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lockdown

Lockdown

2000
×
★★★½
Edit this entry  
15
Hustle & Flow

Hustle & Flow

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gully

Gully

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Pride

Pride

2007
×
★★★
Edit this entry  
13
Disappearing Acts

Disappearing Acts

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
In Too Deep

In Too Deep

1999
×
★★★
Edit this entry  
12
Sunset Park

Sunset Park

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Grasshopper

The Grasshopper

1970
×
Read the review Edit this entry  
09
The Wood

The Wood

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Nelson Cavaquinho

Nelson Cavaquinho

1969
×
★★★★
Edit this entry  
12
Relaxing Old Footage With Joe Pera

Relaxing Old Footage With Joe Pera

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
★★★★
Edit this entry  
11
Standing at the Scratch Line

Standing at the Scratch Line

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Breakin' All the Rules

Breakin' All the Rules

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Day of the Woman

Day of the Woman

1978
×
★★★★
Edit this entry  
08
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Edit this entry