Kenny has logged 94 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hawaiian Vacation

Hawaiian Vacation

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Unfaithfully Yours

Unfaithfully Yours

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Plan B

Plan B

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I, Robot

I, Robot

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Brady Bunch Movie

The Brady Bunch Movie

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sunshine State

Sunshine State

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Very Brady Sequel

A Very Brady Sequel

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Phenomenon

Phenomenon

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hail the Conquering Hero

Hail the Conquering Hero

1944
×
★★★½
Edit this entry  
26
Transit

Transit

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Edit this entry  
24
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Seven Days in May

Seven Days in May

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★★
Edit this entry  
22
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★½
Edit this entry  
22
Partysaurus Rex

Partysaurus Rex

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Street Gang: How We Got to Sesame Street

Street Gang: How We Got to Sesame Street

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beethoven's 2nd

Beethoven's 2nd

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Walk in the Clouds

A Walk in the Clouds

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gorilla's Day Out

Gorilla's Day Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
How to Make an American Quilt

How to Make an American Quilt

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ace Ventura: When Nature Calls

Ace Ventura: When Nature Calls

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Desperado

Desperado

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Edit this entry  
17
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Edit this entry  
16
Knowing

Knowing

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mater and the Ghostlight

Mater and the Ghostlight

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Twister

Twister

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry