tornitillo has logged 83 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Good Timing with Jo Firestone

Good Timing with Jo Firestone

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
CODA

CODA

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Candyman

Candyman

2021
×
Edit this entry  
08
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
Read the review Edit this entry  
05
The High Note

The High Note

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
The Sex Warriors and the Samurai

The Sex Warriors and the Samurai

1995
×
Read the review Edit this entry  
25
Manila by Night

Manila by Night

1980
×
Read the review Edit this entry  
21
Respeto

Respeto

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Flipped

Flipped

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Summerland

Summerland

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Murmur of Youth

Murmur of Youth

1997
×
Read the review Edit this entry  
22
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My First Summer

My First Summer

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ride the Eagle

Ride the Eagle

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Amanda

My Amanda

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Soul Mate

Soul Mate

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Life Overtakes Me

Life Overtakes Me

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Wish Dragon

Wish Dragon

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
With Every Heartbeat

With Every Heartbeat

2011
×
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alone/Together

Alone/Together

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Four Sisters Before the Wedding

Four Sisters Before the Wedding

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sparks

Sparks

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
Aswang

Aswang

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Ride or Die

Ride or Die

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
Read the review Edit this entry  
15
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cleaners

Cleaners

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Joy

Joy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
Edit this entry  
14
Lion

Lion

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ida

Ida

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
Balangiga: Howling Wilderness

Balangiga: Howling Wilderness

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Edit this entry