Alec has logged 74 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Venom

Venom

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Transylvania 6-5000

Transylvania 6-5000

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Giant

Giant

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Host

The Host

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Remember

Remember

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ticky Tacky

Ticky Tacky

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry