Sort by

lilcasey ʕ•ᴥ•ʔ has logged 114 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
22
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★
Edit this entry  
20
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
30
Excision

Excision

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Noelle

Noelle

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Crucible

The Crucible

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Mask

The Mask

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Omen

The Omen

1976
×
★★
Edit this entry  
15
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★
Edit this entry  
13
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Haunting

The Haunting

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Edit this entry  
08
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry