Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mortal

Mortal

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
Read the review Edit this entry  
28
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
Military Wives

Military Wives

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★
Edit this entry  
22
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★
Edit this entry  
21
The Photograph

The Photograph

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hunt

The Hunt

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★
Edit this entry  
06
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★
Edit this entry  
04
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Edit this entry  
02
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
X2

X2

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Edit this entry