• Mortal

    Mortal

    ★½

    It was pretty boring to be honest and I probably would hate it more than I would Mortal Engines, which I think I have severely mixed up with this film

  • Bad Boys II

    Bad Boys II

    ½

    At least I know the 3rd one is going to be worth my time

  • Bad Boys

    Bad Boys

    Didn't know that was a Micheal Bay film. Man even for action it wasn't as exciting as I remember.

  • Porco Rosso

    Porco Rosso

    ★★★★

    And so ends my viewing of studio Ghibli (until a new one or red turtle becomes available to me). Has been quite a ride

  • My Neighbors the Yamadas

    My Neighbors the Yamadas

    ★★★½

    There was something about this that felt pretty special. Maybe it was because the message I got from it is that no interesting family is normal.

  • Pom Poko

    Pom Poko

    ★★★★

    Like Animal Farm only with Racoons and there is not so much corruption and fighting amongst them. If you can get past the testicles than you will enjoy Pom Poko

  • The Lego Star Wars Holiday Special

    The Lego Star Wars Holiday Special

    ★★★

    Not one for Lego Star Wars and I only watched it because I not only ran out of things today, but because of the whole Disney+ original status. It is however pretty nostalgic and probably the best holiday special ever throughout the lore of Star Wars (never seen any of the specials before, but I have been informed they are not worth checking out)

  • Princess Mononoke

    Princess Mononoke

    ★★★½

    Forgive the lower than expected rating. I liked it, but I just feel it could have reached the same end goal with a shorter time duration. Nature is badass and must be respected. Since I've seen this, Ponyo, Castle in the Sky and Spirited Away the Studio Ghibli I'm most excited in seeing is Pom Poko.

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★★★

    There will come a time Bill and Ted Face the Music will be available on demand and I needed to rewatch this in order to be ready to re watch the third one again. ✨

  • Home Alone

    Home Alone

    ★★★

    So I may have started my Christmas film list early this year..

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    6 original stories combined into 1 film and a seperate multiverse. Need I say more?

  • The Hunt

    The Hunt

    ½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    So the hunters decided to hunt humans as revenge because a joke they made about hunting humans on a social media post got taken seriously. Thats really dumb, but was the only good thing about this film besides Glenn Howerton being one of the psychopaths (Its always Sunny in Philedelphia). 

    Almost every character didn't have a chance to gain character development or a motive and the ones that do were very dislikable. Doesn't help that the Hunt is just another film that heavily depends on satire. If I wanted to see a film regarding politics I would watch Borat