Sort by

li🌊 has logged 249 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★
Edit this entry  
31
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★
Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
An Inspector Calls

An Inspector Calls

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★
Edit this entry  
23
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★½
Edit this entry  
20
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
13th

13th

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Natural

The Natural

1984
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
Edit this entry  
11
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Saturation

Saturation

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Food, Inc.

Food, Inc.

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Edit this entry  
20
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Fearless

Fearless

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Book Club

Book Club

2018
×
★★½
Edit this entry  
04
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Predator

The Predator

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Screenagers

Screenagers

2016
×
Edit this entry  
08
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
Edit this entry  
08
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sing

Sing

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry