• Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • The Matrix Resurrections

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • The Social Dilemma

    ★★

  • Ne Zha

    ★★★★

  • I Lost My Body

    ★★★½

  • Greener Grass

    ★★★½

  • Flavors of Youth

    ★★★½

  • An Elephant Sitting Still

    ★★★★★

  • Kung Fu Yoga

  • The Polka King

    ★★★

  • A Silent Voice

    ★★★

  • Into the Inferno

    ★★★

  • My Brothers and Sisters in the North

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★

  • Ecumenopolis: City Without Limits

    ★★★★

  • Ip Man 2

    ★½

  • Ip Man

    ★★★★

  • Once Upon A Mattress

    ★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★★

  • House of Flying Daggers

    ★★★★½

  • Kung Fu Hustle

    ★★★

  • Lost in Translation

    ★★

  • Memories of Murder

    ★★★★½

  • Hero

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★½

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★★

  • Beau Travail

    ★★★★½

  • The Matrix

    ★★★★½

  • Rush Hour

    ★★★

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★½

  • Half Baked

    ★★½

  • Pickpocket

    ★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★★★

  • Hands on a Hardbody: The Documentary

    ★★★★★

  • Happy Together

    ★★★★

  • Comrades, Almost a Love Story

    ★★★

  • The Craft

    ★★★★

  • Struggles in Steel: A History of African-American Steelworkers

    ★★★★★

  • Jane: An Abortion Service

    ★★★★

  • Baasha

    ★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★½

  • To Live

    ★★★★½

  • Eat Drink Man Woman

    ★★★★

  • Farewell My Concubine

    ★★★★½

  • Hard Boiled

    ★★★

  • New Dragon Gate Inn

    ★★★★

  • Raise the Red Lantern

    ★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★

  • Ghost

    ★★★½

  • Ju Dou

    ★★★

  • Scrooged

  • Lightning Over Braddock: A Rustbowl Fantasy

    ★★★★★

  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    ★★★½

  • Beetlejuice

    ★★★★★

  • Red Sorghum

    ★★★★

  • A Better Tomorrow

    ★★★★

  • Tampopo

    ★★★★½

  • The Terminator

    ★★★★★

  • Fitzcarraldo

    ★★★★

  • Life of Brian

  • Woyzeck

    ★★★★

  • Up in Smoke

    ★★★★★

  • Enter the Dragon

    ★★★★

  • The Harder They Come

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★½

  • It Is Not the Homosexual Who Is Perverse, But the Society in Which He Lives

    ★★★

  • Burn!

    ★★★★

  • Cool Hand Luke

    ★★★★

  • The Monkey King: Havoc in Heaven

    ★★★★★