Sort by

roselle has logged 208 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Whether the Weather is Fine

Whether the Weather is Fine

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
★★★½
Edit this entry  
19
Nerisa

Nerisa

2021
×
★★
Edit this entry  
18
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Off the Rails

Off the Rails

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dulo

Dulo

2021
×
★★
Edit this entry  
03
Christmas CEO

Christmas CEO

2021
×
★★
Edit this entry  
09
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
James & Pat & Dave

James & Pat & Dave

2020
×
★★
Edit this entry  
03
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Edit this entry  
31
A Girl and A Guy

A Girl and A Guy

2021
×
★★½
Edit this entry  
31
The Addams Family 2

The Addams Family 2

2021
×
★★
Edit this entry  
30
No Future

No Future

2021
×
★★
Edit this entry  
29
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★½
Edit this entry  
28
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Miracle in Cell No. 7

Miracle in Cell No. 7

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Nine Perfect Strangers

Nine Perfect Strangers

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
Seven Sundays

Seven Sundays

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Kandisha

Kandisha

2008
×
★½
Edit this entry  
17
Hometown Cha-Cha-Cha

Hometown Cha-Cha-Cha

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
13
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
Edit this entry  
10
An Affair

An Affair

1998
×
★★★
Edit this entry  
05
Circle

Circle

2015
×
Edit this entry  
05
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
½
Edit this entry  
24
As the Gods Will

As the Gods Will

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★
Edit this entry  
20
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
What Bitch?

What Bitch?

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Pansamantagal

Pansamantagal

2019
×
Edit this entry  
01
Please • Care

Please • Care

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Beautiful Pain

Beautiful Pain

2019
×
★★
Edit this entry  
30
Honour

Honour

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
My Mom is a Character

My Mom is a Character

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★½
Edit this entry  
16
CODA

CODA

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
13
My Girl 2

My Girl 2

1994
×
★★★
Edit this entry  
13
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
My Girl

My Girl

1991
×
★★★★
Edit this entry  
09
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
26
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★½
Edit this entry  
23
Jealous

Jealous

2017
×
★★
Edit this entry