Sort by

lily✨ has logged 235 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Christmas at Pemberley Manor

Christmas at Pemberley Manor

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Shrek

Shrek

2001
×
Read the review Edit this entry  
19
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
High School Musical: The Musical: The Holiday Special

High School Musical: The Musical: The Holiday Special

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shawn Mendes: Live in Concert

Shawn Mendes: Live in Concert

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Shawn Mendes: In Wonder

Shawn Mendes: In Wonder

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Life and Debt

Life and Debt

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry