Sort by

lily🍒 has logged 79 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
After We Collided

After We Collided

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
All In: The Fight for Democracy

All In: The Fight for Democracy

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Savage X Fenty Show Vol. 2

Savage X Fenty Show Vol. 2

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry