Sort by

Lily has logged 115 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Edit this entry  
11
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Days of the Bagnold Summer

Days of the Bagnold Summer

2019
×
Edit this entry  
26
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
Edit this entry  
24
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Boss

The Boss

2016
×
Edit this entry  
09
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
Edit this entry  
06
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Edit this entry  
06
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
Read the review Edit this entry  
04
Ponyo

Ponyo

2008
×
Edit this entry  
02
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
Edit this entry  
26
The Boy Who Harnessed the Wind

The Boy Who Harnessed the Wind

2019
×
Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
Edit this entry  
01
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Edit this entry  
17
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Read the review Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Edit this entry  
15
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Edit this entry  
13
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry  
13
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Faithful Man

A Faithful Man

2018
×
Edit this entry  
07
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In the Time It Takes to Get There

In the Time It Takes to Get There

2019
×
Edit this entry  
08
Art of Style: Jean Cocteau

Art of Style: Jean Cocteau

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
Edit this entry  
06
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
Edit this entry  
31
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Edit this entry  
31
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Edit this entry  
31
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Edit this entry  
31
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Edit this entry  
31
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Edit this entry  
31
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Edit this entry  
31
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
Edit this entry