• In the Heights

    ★★★

  • Cruella

    ★★★½

  • Army of the Dead

    ★★

  • Spiral: From the Book of Saw

    ★★½

  • Those Who Wish Me Dead

    ★★½

  • Wrath of Man

    ★★★

  • Mortal Kombat

    ★★½

  • Soul

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★

  • Adverse

    ★★★★

  • The Father

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★½

  • Welcome to Marwen

    ★★½

  • Vice

    ★★

  • Maniac

    ★★★★★

  • mid90s

    ★★★★½

  • Gloria Bell

    ★★★

  • Beautiful Boy

    ★★

  • A Star Is Born

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • Battle of the Sexes

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★★

  • The Black Ghiandola

    ★★★½

  • The Disaster Artist

    ★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Moana

    ★★★★★

  • Doctor Strange

    ★★★★

  • Arrival

    ★★½

  • La La Land

    ★★★★★

  • The Bronx Bull

    ★★★★

  • Café Society

    ★★★½

  • The Birth of a Nation

    ★★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★½

  • Inside Out

    ★★★★

  • Big Hero 6

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Foxcatcher

    ★★½

  • Boyhood

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • Frozen

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Despicable Me 2

    ★★★

  • The Conjuring

    ★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★

  • The Amazing Spider-Man

    ★★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • The Artist

    ★★★★★

  • Tangled

    ★★★★½